Wydarzenia
Szkolny Dzień Patrona
w Starym Narcie
23 maja przypadała 171. rocznica urodzin Marii Konopnickiej, dlatego w tym dniu w Zespole Szkół w Starym Narcie obchodzono Szkolny Dzień Patrona, który stał się okazją do przypomnienia informacji o życiu i twórczości pisarki. Tegoroczne obchody dnia patrona miały jednak nietypowy charakter, przygotowano bowiem zajęcia warsztatowe dla trzech grup wiekowych.
Najmłodszym uczniom zaprezentowano sylwetkę pisarki, uwzględniając szczególnie jej twórczość dla dzieci. Następnie zaproponowano im zajęcia terapeutyczne pt. „Czy strach ma wielkie oczy? Wiersz pt. „Stefek Burczymucha” Marii Konopnickiej inspiracją zabaw twórczych”.
Lekcja ta była okazją do pogadanki na temat wszelkich dziecięcych strachów, zaś jej punktem kulminacyjnym stała się analiza utworu Marii Konopnickiej pt. „Stefek Burczymucha”. Uczniowie pokolorowali też zwierzęta i postacie z wiersza, aby wspólnie stworzyć teatr kukiełek. Na zakończenie zajęć otrzymali pamiątki – „Dyplom Odważnego Chłopca” oraz „Dyplom Dzielnej Dziewczynki”.
Uczniowie klas IV – VI obejrzeli film o Marii Konopnickiej, w czasie którego notowali najważniejsze wydarzenia z jej życie. Podzieleni na grupy mieli za zadanie przygotować plan programu telewizyjnego, którego bohaterką byłaby pisarka. Uwzględnili charakter programu, jego tytuł, proponowali listę gości oraz przygotowali zestaw pytań dla Konopnickiej z odniesieniem do obejrzanego filmu. Swoje propozycje przedstawili w formie plakatów, które każda z grup zaprezentowała przed publicznością.
Gimnazjaliści natomiast poznali patriotyczny aspekt twórczości Marii Konopnickiej. Wspólnie z nauczycielami analizowali jej wiersz „Ojczyzna” (który usłyszeli w wersji muzycznej) i zastanawiali się, co oznaczało pojęcie „ojczyzna” dla pisarki. Z dużym zaangażowaniem wzięli udział w konkursie, polegającym na wynotowaniu symboli naszego kraju i wydarzeń historycznych, które migawkowo pojawiły się w krótkim filmie o Polsce. Drużyny walczyły z dużym zaangażowaniem. Najlepsze okazały się dwie grupy z klasy III gimnazjum, które za aktywność nagrodzono bardzo dobrymi ocenami z języka polskiego.
Warsztatowy charakter zajęć oraz przygotowane konkurencje sprawiły, że szkolne spotkanie z Marią Konopnicką stało się ciekawą formą nauki poprzez zabawę. Zajęcia dostarczyły uczestnikom wielu pozytywnych emocji. Pobudzały uczniów do dodatkowej aktywności i rozbudzały ich wyobraźnię twórczą. Jednocześnie potwierdziły, że mimo upływających lat dzieła Marii Konopnickiej pozostają uniwersalne.
Szkolny Dzień Patrona w Starym Narcie przygotowały Beata Lada i Małgorzata Wyka.